"Gazete Oku" parolasıyla yayın hayatına devam eden gazeteoku.net, kullanımı kolay tasarımı ile karşınızda. Günlük gazeteler başta olmak üzere, ilginizi çekebilecek konulardaki sitelerin bir araya getirildiği bir dizin olan gazeteoku.net, listelediği sitelerin özenle seçilmiş olmalarıyla öne çıkıyor. Türkiye'deki ve dünyadaki gelişmelerden haberdar olduğunuz, gazete okuduğunuz esen günler dileriz.

Türk toplumunun özellikle erkekler açısından önemli bir boyutunu kahve (kıraathane) kültürü oluşturmaktadır. Buralarda bir araya gelen kişiler, başta okey oyunu olmak üzere çeşitli oyunlar oynarlar, sohbet ederler ve iyi zaman geçirmeye çalışırlar. Bu yazıda, bu oyuna yönelik bazı tekniklerden bahsetmeye, bahsederken de sizleri gülümsetmeye çalışacağız.

Eğer kahve alışkanlığınız varsa ve kahveye birlikte çıktığınız arkadaşlarınız varsa kıraathanelerde okey oyunu oynarken uygulayabileceğiniz tekniklerden bahsedebiliriz. Bu teknikler içerisinde en önemli iki tanesi, taş takibi ve taşlamadır. Taş takibi ile, elinizi açmak için gereksinim duyduğunuz taşların başkaları tarafından atılıp atılmadığını ya da alınıp alınmadığını takip ederek, bu taşları boşu boşuna bekleme tehlisinden sakınabilirsiniz. Taşlamada ise, eliniz çok kötü ve açamayacak durumda ise, eşinize zaman kazandırmak ya da koltuğunuzda oturan kişiye açtırmamak için, koltuğunuzdaki kişiye onun işine yaramayacak taşlar atılması söz konusudur.

Bu oyun, eve de bir set alarak oynanabildiği için, teknikleri üzerine rahatça antrenman yapabileceğiniz bir oyundur. Halı saha maçlarını seven kişiler yeni şeyler denemek için oyun başına para öderlerken, okey oyunu bedava oynanabilmektedir. Eğer bu oyuna gerçekten ilgi duyuyorsanız, bu çok önemli avantajı mutlaka değerlendirmelisiniz. Evinizde, ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte kendi demlediğiniz çayı içerek, hem iyi zaman geçirebilir hem de egzersiz yapabilirsiniz.

Eğer kahveye sıkça gidiyorsanız ancak kahvedeki okey performansınızdan memnun değilseniz, önünüzdeki ilk tatili bu konuda kendinizi geliştirmek için değerlendirebilirsiniz. Tatilde özellikle bu oyunu iyi oynadığını düşündüğünüz arkadaşlarınızla bir arada bulunma şansınız varsa okey oyunu antrenmanı yapmak için bu arkadaşlarla toplanmayı düşünebilirsiniz. Böylece, tatilden döndüğünüzde performansınızda fark yaratacak bir gelişmeyi, kendilerine yenilseniz de canınızı sıkmayacak bir biçimde, arkadaşlarınızla yakalayabilirsiniz.

Oyunla ilgili olarak kullanabileceğiniz bir başka teknik de, fıkra anlatarak rakiplerinizin dikkatini dağıtmak olabilir! Türkiye'nin önde gelen mizah sitelerinden fikralar.com'da bu konuda bir şeyler bulabilirsiniz. Bu internet sitesinde aynı zamanda okey oyunu sırasında eğlence konulu bir yazı da bulabilirsiniz. Boş bir zamanınızda bu yazıyı incelemek, harcayağınız zamanı doldurmanıza yardımcı olabilir.